Trening umiejętności społecznych

Udane funkcjonowanie w społeczeństwie wymaga kompetencji społecznych. Jedne dzieci mają naturalną zdolność do przystosowania się do otoczenia i wykazują się łatwością w nawiązywaniu kontaktów, inne wprost przeciwnie. Z myślą o nich prowadzony jest trening umiejętności społecznych. Udział w takich zajęciach może być przyjemnością i wyśmienitą zabawą. Wystarczy zapisać dziecko na turnus terapeutyczny. To wyjątkowo oryginalna i ciekawa propozycja na spędzenie wakacji.

Rodzice dzieci mających kłopoty w sferze społecznej mają opory przed wakacyjnymi wyjazdami. Obawy te dotyczą m.in. reakcji dzieci na wielość bodźców, czy przygotowane atrakcje. W przypadku turnusu terapeutycznego można pozbyć się tego typu wątpliwości. Cały pobyt jest zaplanowany przez specjalistów w taki sposób, aby był przyjazny dla dzieci z trudnościami. Mało tego, przyjemnie spędzony czas jest uzupełniany o zajęcia z zakresu treningu umiejętności społecznych.

Trening umiejętności społecznych w zupełnie nowej odsłonie

Kompetencje społeczne kształtuje się przez cały czas. Dzieci, biorące udział w zajęciach w ramach turnusu, będą codziennie miały wiele okazji do ćwiczeń. Każdego dnia będą doskonalone inne grupy umiejętności: komunikacja, relacje, emocje, konflikt i stres. Cały dzień jest tak zaplanowany, by dzieci jak najwięcej się nauczyły, a przy tym wypoczęły i przeżyły przyjemne wakacje. Warto zauważyć, że przez cały czas będą obecni terapeuci, którzy będą mogli obserwować dziecko.

W gabinecie psychologa lub w trakcie zajęć nie zawsze widać wszystkie trudności. W codziennym funkcjonowaniu jest wiele niuansów, które mają wpływ na zachowanie dziecka. Na turnusie terapeutycznym dziecko obserwuje się podczas różnych sytuacji. Jego funkcjonowanie będzie bacznie obserwowane i analizowane, a następnie przedstawiane rodzicom. Turnus terapeutyczny będzie miał taki przebieg, że korzystać z niego mogą wszystkie dzieci, nie tylko te, u których zdiagnozowano trudności czy zaburzenia.

Rodzic też odpocznie!

Dzieci, które potrzebują treningu, mają wiele trudnych i niezrozumiałych dla zewnętrznego obserwatora zachowań. Jest to jeden z powodów, dla których część rodzin rezygnuje z wyjazdów wakacyjnych. Nieprzyjemne spojrzenia i uwagi wpływają na nastrój i samoocenę. Decydując się na turnus terapeutyczny można mieć pewność, że takich sytuacji nie będzie :).

Inną kwestią jest to, że rodzice zdający sobie sprawę, że dziecko sprawia trudności swoim zachowaniem, nie chcą go za bardzo z nikim zostawiać. Efektem tego jest ich ciągłe zmęczenie i często narastająca frustracja. Zapisując się na turnus terapeutyczny, rodzice mają gwarancję, że ich pociecha ma zapewnioną profesjonalną opiekę terapeutów. Czas wolny można wykorzystać na pobyt w saunie, siłowni, wypicie kawy, czy posiedzenie przy ognisku.

Poza tym sama lokalizacja to fantastyczne miejsce na odpoczynek. Ośrodek mieści się nad Jeziorem Rajgrodzkim. Piękne i malownicze krajobrazy pomagają się wyciszyć i odpocząć. Pogranicze Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny to region pełen atrakcji turystycznych i bujnej przyrody. Trasy spacerowe, ścieżki biegowe i szlaki rowerowe zachęcają do większej aktywności fizycznej. Do tego jest opcja wypożyczenia kajaków, rowerków wodnych, czy łodzi. Całość sprawia, że wyjazd to nie tylko zajęcia terapeutyczne dla dziecka, ale niezapomniane wakacje dla całej rodziny i szansa na zmobilizowanie sił np. na nowy rok szkolny!